ERASMUS PÁLYÁZAT 2008/2009
ELTE Informatikai Kar

A pályázat célja:

A Erasmus program keretében a pályázaton nyertes hallgatók lehetőséget kapnak Európai Uniós partneregyetemeink egyikén részképzésben részt venni (lehetőséget kapnak arra, hogy a külföldi egyetem saját hallgatóival megegyező státusban fogadja őket, nem kell tandíjat fizetniük és a kint teljesített vizsgáik itthoni tanulmányi kötelezettségükbe tanszéki engedéllyel beszámíthatók), valamint külföldi egyetemen, szakmai szervezetnél, non-profit szervezetnél szakmai gyakorlatot teljesíteni. A tanulmányutak célja félév-áthallgatás, a szakdolgozat elkészítése, illetve a szakos tanulmányokkal egybekötött szakmai gyakorlat lehet. A tanulmányút csak akkor valósulhat meg, ha a külföldi tanulmányokat és/vagy a szakmai gyakorlatot az anyaintézmény elfogadja és azt a hallgató itthoni előmenetelébe – maradéktalanul - beszámítja.

Az Erasmus-program keretében külföldön tanuló hallgatók:

Kik pályázhatnak:

Azok a hallgatók pályázhatnak, akik:

*Speciális szabályok vonatkoznak az Erasmus programban már részt vett hallgatókra: tanulmányútra az pályázhat, aki tanulmányi célú mobilitásban még nem vett részt, szakmai gyakorlatra az pályázhat, aki szakmai gyakorlat célú mobilitásban még nem vett részt. Szakmai gyakorlatra pályázhat, aki tanulmányi célú mobilitásban már részt vett, és tanulmányútra pályázhat, aki szakmai gyakorlatban korábban részt vett.

Partneregyetemek:

Azokra a partneregyetemekre pályázhatnak a hallgatóink, melyekkel a kar az adott tanévre érvényes kétoldalú megállapodást kötött. A tanszékek által kezdeményezett megállapodások biztosítják, hogy a küldő egyetem (esetünkben az ELTE) beszámítja a külföldi tanulmányokat, ez a program feltétele.
Minden pályázó maximum 3 egyetemet jelölhet meg a pályázati űrlapon (aki az ELTE-nek egyszerre két karán végzi a tanulmányait, az karonként 3 célegyetemet adhat meg, de csak az egyik kar keretein belül utazhat). A megjelölt célegyetemeket rangsorba kell állítani aszerint, hogy a pályázó hova szeretne leginkább utazni. A pályázat elbírálása után értesítjük, hogy nyertes pályázat esetén a bejelölt intézmények közül melyik célegyetemre utazhat.

Partneregyetemek informatika

Partneregyetemek térképészet

Elnyerhető ösztöndíj időtartama, összege:

A pályázaton nyertes hallgatók 1 szemeszter időtartamra kaphatnak támogatást, amit indokolt esetben (ösztöndíj támogatás nélkül) meghosszabbíthatnak. A külföldi tanulmányok minimális időtartama 3 hónap. Az ösztöndíj összege függ a tanulmányi időszak hosszától és a célországtól. Tájékoztatásul közöljük a 2007/2008. tanévben megállapított ösztöndíjak összegét:

Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem fedezi a kint tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból kiegészíteni szükséges.

Pályázati adatlap és határidők:

A pályázatot a kari sajátosságoknak megfelelően legkésőbb 2008. március 14-ig (24:00 óra) kell benyújtani az ETR Erasmus felületén elektronikusan, valamint az elküldött pályázat kinyomtatott és aláírt példányát kell leadni a Kari koordinátornak a Tudományos és Nemzetközi Kapcsolatok Csoportjánál legkésőbb 2008. március 18-án, du. 15:00-ig. A hiányos, feltételeknek nem megfelelő, olvashatatlan vagy határidő után érkező pályázatokat nem fogadjuk el.

Útmutató az ETR Erasmus on-line használatához

A kinyomtatott pályázatok leadásának helye:

ELTE Informatikai Kar
Tudományos és Nemzetközi Kapcsolatok Csoportja (IK-TNKCs)
1117 Bp., Pázmány Péter sétány 1/C 2.409-es szoba

ETR- on-line pályázati laphoz csatolandó mellékletek:

Kötelezően beadandók:

A jelentkezési laphoz az alábbi dokumentumok csatolhatók:

Nyelvvizsga

A külföldön végzett sikeres tanulmányút feltétele, hogy a pályázók megfelelő nyelvismerettel rendelkezzenek és azt nemzetközi, vagy Rigó utcai nyelvvizsgával igazolni is tudják, mert a célegyetemek elutasíthatják a nyelvvizsgával nem rendelkező hallgatókat.

A tanulmányi terv elkészítése:

A partneregyetemek honlapján érdemes tájékozódni a kint felvehető kurzusokról. A kurzuskínálat segítségével a tanulmányi tervben meg kell adni a felvenni kívánt kurzusokat, és röviden le kell írni, hogy mi késztette a pályázat beadására. A tanulmányi tervet magyarul és idegen nyelven kell elkészíteni.

Fontos információk:

A rövid pályázati határidőre való tekintettel érdemes időben elkezdeni az egyeztetést. A pályázat benyújtása előtt mindenképpen fel kell keresni a kari tanszéki koordinátort, mivel minden célegyetem specifikus elvárásokat támaszt, melyek ismerete nélkül nem érdemes pályázni. Ezekről, és a tanulmányi terv elkészítésével kapcsolatos tudnivalókról előzetesen csak a hazai tanszéki koordinátornál érdeklődjenek, a célegyetem tanszéki koordinátorát csak az ösztöndíj elnyerése után keressék fel. A célegyetemek honlapján részletesen tájékozódhatnak a kinti határidőkről, kollégiumi szálláslehetőségekről és a meghirdetésre kerülő kurzuskínálatokról.

A specifikus elvárásokra leginkább a Cranfieldi és az Amsterdami Egyetemek esetében kell ügyelni. Az Amsterdami Egyetem esetében az 5 hónapos Erasmus ösztöndíjon kívül egy 1 éves képzésben való részvételre is lehetőség nyílik, erre külön, az Erasmus program keretein kívül kell pályázni. A Cranfieldi Egyetem csak két féléves képzésre fogad hallgatókat, erre 9 hónapos Erasmus támogatás várható. Az első félévet a nyertesek a hallgatói mobilitás (5 hónap támogatás), a másodikat a szakmai gyakorlat keretében (4 hónap) töltik kint. Amsterdam és Cranfield esetében a fogadó fél rangsorolja a jelentkezőket, csak ezután lehet őket figyelembe venni a kari rangsor összeállításánál.

Érdemes egyeztetni a kiutazás anyagi vonzatait is, ugyanis az elnyerhető ösztöndíj nem fedezi teljes mértékben a külföldi tanulmányút költségeit. Az Erasmus ösztöndíj mellett kiegészítő támogatások igénybevételére is lehetőség nyílik, de figyelembe kell venni, hogy egy pályázati időszakban egyszerre csak egy Európai Uniós támogatásban részesülhetnek. Az ELTE-n az EHÖK hirdet rendszeresen kiegészítő támogatásra pályázatot, ennek feltételeiről a Hallgatói Önkormányzat irodájában, illetve honlapján tájékozódhatnak. A Kar alapítványi keretből a pályázati rangsorban az első helyeket megszerző néhány, kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatót segíti.

Az Erasmus ösztöndíjon kívül a kar hallgatói a CEEPUS ösztöndíj programban is részt vehetnek. A CEEPUS pályázat kiírása csak áprilisban várható, de érdemes figyelembe venni, hogy aki ugyanarra a félévre mindkét ösztöndíjat sikeresen megpályázza, az csak a CEEPUS program keretében utazhat, ami kedvezőbb is.

Az ösztöndíj sikeres megpályázása után folyamatosan figyelni kell a partneregyetem honlapján megadott jelentkezési határidőket (kollégiumi szállásfoglalás, jelentkezési lapok és önéletrajzok, tanulmányi szerződések elküldésének határideje stb.).

A benyújtott pályázatok elbírálása:

A benyújtott pályázatokat a beadási határidőt követő 4-5 héten belül a kar által felállított szakmai bizottság bírálja el. A bírálati szempontokat a kari pályázati kiírás tartalmazza. Az előzetes tartalmi bírálatot követően a kari szabályozás szerint szóbeli meghallgatás történhet.
A pályázatok elbírálásának általános szempontjai:

Fenti szempontok alapján a tanszékek javaslatot tesznek a kari Erasmus szakmai bizottságnak, hogy az ő együttműködésük keretében kik folytathatnak külföldi egyetemen tanulmányokat, és a pályázaton nyertes hallgatókat ösztöndíjra is jelölik. Azok a hallgatók, akik nem kapnak ösztöndíjat, de az együttműködésért felelős tanszék kiutazásra jelölte őket, ösztöndíj nélkül is kiutazhatnak önköltséges, ún. label hallgatóként, ha más forrásból fedezni tudják kiutazásuk és kint tartózkodásuk költségeit. E státusszal mentességet élveznek a fogadó intézmény számára fizetendő tandíj, regisztrációs díj, vizsgadíj, laboratórium használati díj, vagy könyvtár látogatási díj fizetése alól.

Eredményhirdetés

Kari eredményhirdetés: 2008. április 8.

Intenzív nyelvi kurzus

Az úgynevezett kisnyelves országokba utazó hallgatók intenzív nyelvi kurzuson való részvételre pályázhatnak a Tempus Közalapítványnál (a pályázat beadásának várható határideje: május 25, bővebb információ: www.tka.hu). A fogyatékkal élő vagy tartósan beteg hallgatók kiegészítő támogatásra pályázhatnak a Tempus Közalapítványnál (bővebb információ: www.tka.hu).